Windykator

Windykator to osoba zajmująca się odzyskiwaniem długów. Mimo iż obowiązki przypominają zadania komornika, to w rzeczywistości mocno różnią się o siebie. W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy kluczowe informacje wyjaśniające, kim jest windykator i jaką pełni rolę.

Windykator - kto to? Objaśnienie pojęcia

Windykator to osoba odpowiadająca za odzyskiwanie długów na rzecz wierzycieli. W odróżnieniu od komornika nie jest zatrudniany przez sąd, natomiast przez banki lub prywatne firmy windykacyjne. Jego kluczowe zadania obejmują nawiązanie kontaktu z osobą zadłużoną w celu nakłonienia jej do zwrotu długu, a także wsparcie w ustaleniu optymalnego sposobu spłaty. Windykacja należności wymaga rzetelnej wiedzy zarówno z zakresu prawa, biznesu, jak i finansów. Przydadzą się również umiejętności negocjacyjne, wpływające na efektywność oraz skuteczność podejmowanych działań.

Co może windykator?

Windykator jest osobą działającą w granicach prawa, dlatego stosowane przez niego metody nie powinny wychodzić poza przyznane uprawnienia. Do działań, które możemy podejmować w procesie ściągania należności, zaliczamy wysyłanie dłużnikowi pism oraz wiadomości mailowych nawołujących do spłaty zadłużenia, przeprowadzanie z nim rozmów czy kontakt telefoniczny i SMS-owy. Windykator informuje także o konsekwencjach niespłacenia zobowiązania, ustala, jakim majątkiem dysponuje osoba zadłużona czy wybiera razem z nią najlepszy i najskuteczniejszy harmonogram spłaty.

Co robi windykator?

Zakres obowiązków windykatora jest ściśle związany z odzyskiwaniem długów na rzecz wierzyciela. Jego działania ograniczają się do kontaktu z dłużnikiem, by nakłonić go do spłacenia zobowiązania. Musimy jednak mieć na uwadze, że windykator nie ma prawa wtargnąć do domu lub mieszkania osoby zadłużonej, zająć majątku czy przeprowadzić egzekucji. Wykonywane przez niego kroki mają na celu zapobiegnięcie dalszym etapom postępowania i polubowne dogadanie się z wierzycielem.

Jakie zachowania windykatora są niedopuszczalne?

Swoje zadania windykator powinien wykonywać w granicach prawa, dlatego nie może uciekać się do nieodpowiednich i nieuczciwych działań. Musimy mieć świadomość, że do niewłaściwych zachowań specjalisty zalicza się zastraszanie dłużników, nękanie telefonicznie lub mailowo, próby wtargnięcia na teren posesji czy grożenie egzekucją komorniczą. Takie kroki uznawane są za przestępstwo, dlatego nie należy ich tolerować. Co więcej, windykator nie ma uprawnień do informowania pracodawcy dłużnika o niespłaconych zobowiązaniach, rozmowy o należnościach z osobami postronnymi, kłamstwa w sprawie konsekwencji braku uiszczenia należności czy stosowania gróźb pod jakąkolwiek postacią.

Profesjonalne ściąganie należności - jaką firmę wybrać?

Windykacja należności to skomplikowany proces, który warto powierzyć w ręce naszych zaufanych specjalistów. PROFES LEX s.c. to firma z bogatym doświadczeniem, specjalizująca się w ściąganiu oraz odzyskiwaniu długów. Dokładamy wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, podchodząc do współpracy w rzetelny, a zarazem uczciwy sposób. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie windykacji zobowiązania, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudny i stresujący może być to okres dla wierzyciela.

Windykator - kto to? Podsumowanie

Windykator jest osobą specjalizującą się w ściąganiu należności od zadłużonej osoby. Dzięki działaniom z jego strony możliwe staje się odzyskanie długu na drodze pozasądowej, co przekłada się na większą oszczędność czasu i uniknięcie dodatkowych czynności prawnych